Giyilebilir teknoloji alanında çalışmalarını sürdüren Google, geçtiğimiz hafta akıllı şapka patentini aldığında bu işin peşini bırakmayacağını anlamıştık. Bu kez Levi’s ile ortak bir çalışmayla üretilen akıllı ceketle karşımıza çıktılar.

Google I/O etkinlikleri sırasında detayları paylaşılan akıllı ceket, ünlü giyim markası Levi’s ile 2014 yılından beri geliştiriliyor. Önümüzdeki yıl içinde piyasaya sürülecek olan ceketin, günlük hayatı sırasında yoğun biçimde hareket eden (örneğin bisikleti tercih eden) kişiler için faydalı olacağı açıklandı. Ceketin kol bölgesinde telefon, müzik çalar ve harita uygulamaları yönetilebilecek.

Kullanıcının el hareketlerini algılayan sensörü bulunan ve dokunmatik bir yüzeye de sahip olan Commuter, akıllı telefon ile birlikte çalışıyor. Kullanıcıların akıllı telefonlarındaki Google Maps, Spotify ve mesaj servisleri ile koordineli olarak çalışabiliyor.

Yıkanabilir özelliğe sahip olan Commuter’den sadece yıkama öncesinde Bluetooth aparatını çıkartmanız gerekiyor. Diğer giyilebilir teknoloji ürünleri için Levi’s ile çalışmalarını sürdüren Google, akıllı ceketi 2017 yılının İlkbahar aylarında piyasaya sürmeyi düşünüyor.