1970’li yıllarda tasarımcı Terry Heckler tarafından çizilen, tutkunu olduğumuz Starbucks logosu günümüze kadar birkaç değişikliğe uğradı. İsmini Herman Melville’in ünlü romanı Moby Dick’ten bir karakter olan Mister Starbuck’tan alan şirket, kurucularının daha akılda kalıcı olduğunu düşünmesi üzerine isminin sonunda “s” takısını da almış. 

İsim hikayesi de logosu kadar ilginç olan Starbucks, en son 2011 yılında Starbucks Coffee ibaresini de logosundan tamamen kaldırmıştı. Ancak bu logo üzerindeki yapılan ilk büyük değişiklik de değil. Starbucks logosunun ilk versiyonu oldukça koyu ve bir nevi çıplaklık içerdiğinden dolayı, bir süre sonra yeşil renk tercih edilip illüstrasyondaki mitolojik karakterin göğüsleri saçlarla kapatılmış. Daha sonra logo bacaklarını kaybetmiş.


Son olarak tıpkı “swoosh” logosundan ismini tamamen silen Nike gibi bir gizemli taktik mi izleniyor yoksa kahve ile sınırlanmak istenmediklerinden mi bilemiyoruz. Bildiğimiz bir şey var ki; Starbucks tıpkı kahvelerinde olduğu gibi dünyanın en orijinal ve bilinen logolarından birine sahip.

Sleevebucks‘ın Starbucks logolarını yaratıcı bir şekilde değiştirdiği çalışmaları gözden geçirmeyi de unutmayın.